Text pod odkazy níže popisuje postup zápisů a přestupu do naší školy. V tuto chvíli přijímáme žáky od 1. do 7. třídy.
Žádost o přestup do 1. - 7. třídy
Hodnoty a pedagogické zásady ScioŠkol
ScioŠkola v Plzni zahájila svou činnost 1. září 2023. Jsme 16. základní škola v síti všech ScioŠkol. Navazujeme tak na zkušenosti škol již existujících.
Jsme devítiletá základní škola. Přijímáme děti do 1. až 7. třídy.
Platí se pouze 10 měsíců, tj. září až červen.
Zahrnuje školu i družinu a klub.
Nezahrnuje náklady na stravu.
Nezahrnuje náklady na akce mimo školu.
informace budou doplněny během března
V harmonogramu se dozvíte, kdy máme prázdniny, výjezdy s dětmi, dny otevřených dveří, setkání s rodiči a všechny další akce naší školy.
ŠKOLNÍ DRUŽINA / KLUB
Děti si mohou vybírat z nabídky aktivit – kroužků. Některé kroužky můžou vést i děti. Aktivity nabízejí dětem “klubáci” – lidé se zkušenostmi s prací a vztahy s dětmi různého věku. Samozřejmostí je i klidová zóna pro ty žáky, kteří chtějí odpočívat nebo si číst.
DVOUROČÍ
Základní sociální jednotkou, namísto běžné třídy, kde jsou děti stejného věku, je u nás ve škole dvouročí, které sdružuje dohromady děti 2 ročníků. V rámci dvouročí klademe důraz především na rozvoj sebepoznání a posilování schopnosti aktivní a solidární spolupráce. Každé dvouročí je vedeno 2ma průvodci a představuje “domovskou” skupinu žáka.
Ve dvouročí je také vytvářen bezpečný prostor pro prezentování či formování postojů dětí k nejrůznějším otázkám a skutečnostem, které se jich týkají.
PŘEDMĚTY
Z klasických předmětů máme zachovaný český jazyk, matematiku, anglický jazyk a tělocvik. Propojení ostatních předmětů v jeden předmět, svět v souvislostech, umožňuje žákům pohlížet na svět a lidskou společnost více globálně. Matematické dovednosti si děti osvojují s výukou orientovanou na budování schémat podle prof. Milana Hejného. V českém jazyce uplatňujeme tvůrčí psaní a rozvíjíme především komunikační dovednosti. Anglický jazyk je více zaměřen na ústní komunikaci. Nelpíme tolik na znalosti gramatiky, protože naším cílem je domluvit se a nebát se jazyk používat.
SHROMÁŽDĚNÍ
Jednou týdně se scházíme na školním shromáždění, kde vytváříme společný prostor pro bezpečné vyjádření svých potřeb, názorů, podnětů ke změnám, nesouhlasů s otázkami týkajícími se školy či vztahů ve škole. Ustanovujeme si zde nová pravidla či nefungující pravidla měníme. Je to i místo, kde řešíme stížnosti a máme právo hlasovat. Každý hlas má stejnou váhu bez ohledu na věk.
PROJEKTY
V rámci předmětu svět v souvislostech využíváme projekty k rozvíjení klíčových kompetencí. Jejich délka je zpravidla 3 až 4 týdny, kdy dochází k jejich zhodnocení a prezentování ve dvouročí. Projekty nevnímáme pouze z pohledu klasického projektového vyučování, kdy je třeba dojít k nějakému konkrétnímu cíli, něco vytvořit. Někdy je i cesta naším cílem. A tak zkoumáme, bádáme, hrajeme si a experimentujeme, abychom na našem konci došli k další otázce, na kterou neznáme odpověď.